تشنج با تب

تشنج با تب چیست؟

تشنج بصورت کاهش هوشیاری، برگشت چشمها (سیاهی چشم) به بالا / چپ یا راست، سفتی بدن و اندام، قطع تنفس، علائم پرش اندامها یا صورت و دفع ناخودآگاه ادرار یا مدفوع اتفاق می افتد.مدت زمان تشنج حداقل دو دقیقه طول می کشد و بعد از پایان تشنج کودک به خواب می رود.

تشنج‌ ناشی‌ از تب‌ یعنی تشنجی‌ که‌ به‌ دنبال‌ بروز تب در ‌ شیرخواران‌ و کودکان‌ با سن شش ماه تا شش سال به‌ وجود می‌آید.

۶

حین تشنج با تب خونسرد باشید!

اگر کودک شما که تب دار است، تشنج کرده او را به یک پهلو خوابانده و سریعاً با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن پزشک سعی کنید خونسرد باشید و با یک اسفنج مرطوب به آب ولرم کودکتان را تن شویه نمایید .

۴

 

حین وقوع این بیماری نگران نباشید!

تشنج ناشی از تب کوتاه مدت و یکبار در روز، معمولا خودبخود محدود می‌شوند و نیازی به درمان ندارند.

در این مورد که طولانی مدت بوده بیشتر از ۱۵ دقیقه طول می کشد و یا اگر کودک کمتر از یکسال باشد، آزمایش مایع نخاعی برای بررسی وجود عفونت داخل مغزی(مننژیت) ضروری است.

اگر در فامیل درجه اول سابقهاین مورد وجود دارد و یا کودک از نظر تکامل در حرکت و یا تکلم تاخیر دارد بررسی بیشتر ازجمله نوار مغزی لازم است.

 

۳

پیشگیری و درمان:

برای جلوگیری از بروز، در زمان بیماری تب‌دار از دیازپام خوراکی استفاده نمایید. قرص دیازپام بمدت دو روز از زمان شروع تب استفاده می شود.اگر پزشک صلاح بداند، با مصرف روزانه داروهای فنوباربیتال و سدیم والپورات نیز، بروز مجدد کاهش می‌یابد.

آینده این بیماری:

خطر اختلال رشدی یا هوشی در کودکانی مبتلا به تشنج با تب بیش از همسالان آنها نیست. اکثریت کودکانی که این بیماری را دارند، در آینده هیچ مشکلی پیدا نمی‌کنند و تنها ۱ تا دو درصد ممکن است در آینده مبتلا به اختلال تشنجی صرعی شوند.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فلوشیپ نوروماسکولار