تشنج کوچک

داستان عبرت آموز یک بیمار: یک روز گرم تابستانی در درمانگاه بیمارستان بهرامی نشسته بودم که پدری با پسر شش ساله اش برای مشاوره آمده بودند.پدر که بسیار مضطرب بود شروع به صحبت کرد و گفت که پسرش در مدرسه حین نوشتن دیکته کلماتی را جا می اندازد.پدر ادامه داد که معلم بارها موضوع را به آنها گفته است ولی علیرغم گرفتن معلم خصوصی باز هم این مشکل وجود دارد.همچنین معلم حملات خیره شدن پسر را در مدرسه گزارش داده است.آری این پسر داستان ما مبتلا به تشنج کوچک بوده است که بعد از درمان بهبود یافته و اکنون می تواند دیکته را صحیح بنویسد.

Screenshot

تشنج کوچک چیست؟

به حملات چند ثانیه ای خیره شدن تشنج کوچک گفته می شود.تشنج کوچک روزی چندین نوبت تکرار می شود و گاه علاوه بر خیره شدن چشم ها، لرزش پلک فوقانی، لیسیدن لبها و بازی با لباس هم در آن اتفاق می افتد.

کودکان در چه سن و جنس بیشتر به تشنج کوچک مبتلا می شوند؟

بیشتر کودکان پسر و در محدوده سنی پنج تا هشت سال به این بیماری مبتلا می شوند.

چه هنگام باید نگران بروز تشنج کوچک در فرزند عزیزتان باشید؟

معمولا کودکان در سنین مدرسه به این بیماری مبتلا می شوند پس معلم کودک بیشتر می تواند در مدتی که کودک در کلاس به او نگاه می کند، این حملات کوتاه مدت را کشف نماید.اگر معلم کودک حمله های خیرگی و یا مشکل جا انداختن کلمات را در دیکته کودک گزارش نماید حتما باید به تشنج کوچک شک نمایید.

اگر کودک مبتلا به این بیماری تشخیص داده شود چه اقدامات تشخیصی لازم است؟

کودک مبتلا بهاین بیماری لازم است توسط فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویزیت و معاینه شود.پزشک اعصاب کودکان با انجام نوار مغز با شرایط خاص این بیماری را تشخیص می دهد.

Screenshot002

شرایط خاص برای تشخیص این بیماری حین نوار مغز چیست؟

برای تشخیص نمای خاص این بیماری در نوار مغز، کودک باید چند دقیقه تند تند نفس بکشد تا امواج تشنج کوچک در نوار مغز نمایان شوند.

درمان تشنج کوچک و آینده آن چگونه است؟

این بیماری با داروهای مخصوص ضد تشنج درمان می شود و بعد از درمان آینده این بیماری خوب است.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فلوشیپ نوروماسکولار