پرش های شبانه شیرخواران

پرش های شبانه شیر خواران

معرفی یک بیمار:
یک روز والدین یک شیرخوار ۸ ماهه در حالی که خیلی نگران بودند به درمانگاه من مراجعه کردند. آنها بلافاصله بعد از سلام و احوالپرسی شروع کردند به صحبت درباره کودک عزیزشان و گفتند که او در خواب می پرد. شرح پرش های کودک به این شکل بود که از ۳ ماهگی شروع شده و همیشه در خواب اتفاق می افتد و والدین بسیار نگران این بودند که نکند این پرش ها تشنج بوده و آنها در پیگیری مشکل فرزندشان سهل انگاری کردند.

images

پرش های شبانه شیرخواران یعنی چه؟

وقتی کودک در هر سنی بخصوص در سنین شیرخوارگی در ابتدای خواب حمله های ناگهانی بصورت خم شدن دست ها و بازوها را داشته باشد و این حملات با بیدارکردن کودک خاتمه پیدا بکند، به آن پرش های شبانه شیرخواران گفته می شود.

آیا پرش های شبانه شیرخواران خطرناک است؟

خیر، در صورتیکه حملات پرش اندام در کودکان فقط در خواب اتفاق بیفتد و کودک از نظر تکاملی سیر طبیعی داشته باشد و نوار مغز کودک نرمال باشد، تشخیص این حملات پرش های شبانه شیرخواران بوده که خطری ندارد.

images (1)

اگر فرزند ما دچار پرش های شبانه شیرخواران باشد، چه اقداماتی لازم است؟

درصورتیکه کودک شما در خواب دچار حملات پرش می شود، نگران نباشید زیرا به احتمال زیاد فرزندتان دچار پرش های شبانه شیرخواران است که حالتی خوش خیم و موقتی می باشد.

برای اطمینان از بی خطر بودن پرش کودک در خواب لازم است به پزشک اعصاب کودکان مراجعه نمایید تا با معاینه عصبی کودک و انجام نوار مغز تشخیص پرش های شبانه شیرخواران قطعی شود و شما نسبت به وضعیت کودک عزیزتان اطمینان حاصل نمایید.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان فلوشیپ نوروماسکولار